تک رقمی دات کام

مشاوره و برنامه ریزی کنکور کاردانی به کارشناسی و کارشناسی ارشد

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
صفحه اصلی

چگونه یک پاورپوینت خوب بسازیم؟

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDFیکی از بهترین ابزارهای سمعی و بصری ارائه و سخنرانی پاورپوینت است. امروزه اکثر سخنرانان در همایش‌ها برای انتقال هرچه بهتر مطالب خود از پاورپوینت استفاده می‌کنند. حتی استادان دانشگاه و معلمان مدارس برای آموزش از این نرم افزار استفاده می‌کنند تا محتوا به بهترین شکل توسط مخاطب درک شود.
آیا ساختن چند صفحه متحرک را می‌توانیم پاورپوینت بنامیم؟ آیا هر ساختاری برای پاورپوینت مناسب است؟ آیا بسته به انواع مخاطبین باید صفحات مختلفی بسازیم؟اصلا چطور می‌شود یک پاورپوینت تاثیرگذار ساخت؟

ساختن پاورپوینت خوب یک هنر است. هر چقدر در ساختن صفحات پاورپوینت دقت به خرج دهید و آنها را مناسب شرایط بسازید، سخنرانی شما تاثیر بیشتری روی مخاطب می‌گذارد. در این مقاله به چند نکته مهم در ساختن پاورپونت اشاره خواهیم کرد.

قدم اول

مخاطب را بشناسید. ببینید برای چه گروهی می‌خواهید سخنرانی کنید. همان طور که متن سخنرانی و محتوا متناسب با مخاطب تنظیم می‌‎شود، ساختار پاورپوینت نیز باید متناسب با مخاطب طراحی شود.

برای مثال وقتی برای گروهی از متخصصان سخنرانی می‌کنید، ساختار پاورپونت رسمی‌تر است و بیشتر از نمودار و جدول استفاده می‌شود. در این حالت اسلایدها از ساختار ساده و تک رنگ بهره می‌برند ولی اگر برای آموزش کودکان می‌خواهید از پاورپوینت استفاده کنید، باید بیشتر از شکل استفاده کنید و رنگ‌های بیشتری به صفحات بدهید.

کودکان بیشتر جذب رنگ می‌شوند و این فاکتور در تاثیرگذاری مطلب مهم است و برعکس بزرگسالان در هنگام مواجه با صفحات بسیار رنگی سردرگم و کلافه می‌شوند.

قدم دوم

به محتوای مطلب توجه کنید. بسته به اینکه محتوای سخنرانی یا ارائه شما علمی، فنی، هنری، مدیریتی و... باشد ساختار پاورپوینت تغییر می‌کند. در سخنرانی‌های علمی و فنی مخاطبان ترجیح می‌دهند زودتر به اصل موضوع پرداخته شود و طرفدار حاشیه پردازی نیستند، پس پاورپوینت شما باید شامل نکات مهم ارائه باشد.

قدم سوم

به شدت از افکت‌های زیاد انیمیشنی بپرهیزید. البته این موضوع باز هم به مخاطب برمی‌گردد. اگر مخاطب کودک باشد از صفحات و نوشتار‌های چرخشی لذت می‌برد ولی اگر این اتفاق در ارائه‌های علمی و فنی بیفتد نشان‌دهنده غیر حرفه‌ای بودن شماست. شاید در اولین برخورد با پاورپوینت از انیمیشن‌های آن لذت ببرید ولی استفاده بیش از اندازه آنها باعث سردرگمی مخاطب می‌شود. بهتر است تنها تیتر و یا مطالب مهم با افکت خاصی نشان داده شود.

قدم چهارم

توجه کنید، پاورپوینت فقط جای مطالب مهم است نه کل مقاله! خیلی از ارائه دهندگان به این نکته توجه نمی‌کنند و کل مقاله را در صفحات پاورپوینت جا می‌دهند و این کار فلسفه استفاده از پاورپوینت را از بین می‌برد. شما از پاورپوینت استفاده می‌کنید تا مطالب مهم را در ذهن مخاطب حک کنید، نه اینکه او را مجبور کنید زمان ارائه را صرف خواندن صفحات پاورپوینت کند. همچنین با این کار مخاطب جذب خواندن صفحات پاورپوینت می‌شود و دیگر به سخنرانی شما گوش نمی‌دهد.

قدم پنجم

در هنگام ساختن پاورپوینت به زمان ارائه دقت کنید. وقتی تنها 15 دقیقه برای ارائه به شما زمان می‌دهند ساختن 30 اسلاید پاورپوینت درست نیست. وقتتان را تنظیم کنید تا اسلایدهای بهتری تهیه کنید. اسلایدهای بیشتر لزوما به معنای تاثیر گذاری بیشتر نیست.

قدم ششم

بیشتر سعی کنید از نمودار، شکل، تصویر، گراف و... استفاده کنید. برای مثال اگر در مورد صرفه جویی در مصرف سوخت سخنرانی می‌کنید، سعی کنید مثالی بزنید و عدد صرفه جویی را برای مخاطب قابل لمس کنید و آن مثال را در اسلاید خود جای دهید.

قدم هفتم

بهتر است اولین اسلاید بعد از اسلاید "عنوان"، اسلایدی باشد که در آن سوالی در ذهن مخاطب نقش ببندد. این سوال باید به گونه‌ای باشد که مخاطب لزوم سخنرانی و یا مقاله‌ی شما را بفهمد. با این کار مخاطبان را بیشتر به سمت خود جذب می‌کنید چون آنها می‌دانند برای چه باید این سخنرانی را گوش بدهند.

برای مثال اگر معلمی می‌خواهد از پاورپوینت برای آموزش مبحث "مغناطیس" استفاده کند، بهتر است اولین اسلایدها را به کاربرد "مغناطیس" در زندگی و نقش مهم آن در فناوری‌های نوین اشاره کند. تا دانش‌آموزان بدانند برای چه این مبحث را می‌خوانند.
 

Comments 

 
#20 ایرسا 1393-03-01 17:51
Quoting سحر:
ممنون اما طريقهء ساخت پاورپوينت مهمتر از اين توضيحات هست اينارو هر كسي تا حدودي ميدونه لطف ميكرديد و به جاي اينهمه توضيح فقط طريقه ساخت رو توضيح ميداديد لااقل يه فايده اي داشت :sad:

:P :P
Quote
 
 
#19 m-h 1393-01-22 06:46
چه جوری بسازیم ؟؟؟؟ :oops: :o :-x :zzz :sigh:
Quote
 
 
#18 m-h 1393-01-22 06:43
من میخواستم ساختنشو یاد بگیرم :-x :zzz :sigh: :oops: :-x :sad:
Quote
 
 
#17 به تو چه 1392-12-02 14:25
من یاد نگرفتم
Quote
 
 
#16 h 1392-11-10 10:04
8) :D :lol: :-) ;-) 8) :-| :-* :oops: :sad: :cry: :o :-? :-x :eek: :zzz :P :roll: :sigh: من موقع دیدن این مطلب تمام این قیافه هارو به خودم گرفتم
Quote
 
 
#15 Mahla 1391-12-11 14:08
Aliiiiiiiiiiiii iiiiiiiiii Boooooooooooooo ooooodddddddddd ddddddddd!
Quote
 
 
#14 مریم 1391-09-17 08:44
:sad: :sad: :sad:
من هیچ چیزی یاد نگرفتم
Quote
 
 
#13 سیما 1391-09-10 18:43
من با فلورا موافقم
Quote
 
 
#12 بازرس 1391-09-09 17:11
سلام
چگونه می توانیم power point show بسازیم؟
Quote
 
 
#11 فلورا 1391-08-18 06:52
ای بابا برای بچه ها جیزی ندارید؟فقط برای ادم بزرگا؟ :sad: :cry: :eek:
Quote
 

Add comment

Security code
Refresh

دانلود نرم افزار شاگرد زرنگ

مطالب پر بازدید


جستجو در سایت

تبلیغات

تبلیغات

برچسب ها

نرم افزار مشاوره و برنامه ریزی تدریس خصوصی کامپیوتر کارشناسی ارشد کامپیوتر 92 تکمیل ظرفیت کاردانی به کارشناسی کنکور کاردانی به کارشناسی 92 کارنامه های ارشد 93 نتایج کنکور ارشد منابع کنکور دکترا کاردانی به کارشناسی کامپیوتر منابع ارشد 93 نتایج تکمیل ظرفیت 92 کنکور ریاضی اعلام نتایج کنکور کاردانی به کارشناسی برنامه ریزی و مشاوره کنکور اخبار کنکور بابازاده مشاوره و برنامه ریزی دکترای 93 ثبت نام کنکور ارشد 93 مشاوره انتخاب شهر نتایج کنکور ارشد 93 کاردانی به کارشناسی کامپیوتر منابع کنکور کاردانی به کارشناسی 93 سوالات کنکور ارشد 92 کاردانی به کارشناسی 92 سازمان سنجش کارنامه های ارشد کنکور کاردانی به کارشناسی کامپیوتر دانلود جزوات کنکور نرم افزار برنامه ریزی درسی تک رقمی دات کام دفترچه سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی نتایج کنکور ارشد 92 کنکور کارشناسی ناپیوسته دولتی 92 ارشد کامپیوتر 92 کنکور ارشد 93 تدریس کاردانی به کارشناسی کارشناسی ارشد کارشناسی ارشد کامپیوتر کاردانی به کارشناسی منابع کاردانی به کارشناسی کنکور انسانی نتایج کنکور ارشد 92 اعلام نتایج کنکور ارشد منابع کنکور کارشناسی ارشد 93 منابع کنکور 93 منابع کنکور کارشناسی ارشد سوالات ارشد منابع کنکور سراسری 92 کارنامه های ارشد 92 مشاوره دانشگاه کنکور تجربی برنامه ریزی درسی کاردانی به کارشناسی سوالات کاردانی به کارشناسی کامپیوتر


سایت تک رقمی متعلق به هیچ دانشگاه و موسسه ای نمی باشد و تنها مطالبی برای آشنایی بیشتر بازدیدکنندگان با دانشگاه های مختلف در سایت قرار گرفته است.

کلیه حقوق سایت متعلق به حمیدرضا بابازاده می باشد و استفاده از تمامی امکانات سایت و انجمن گفتگو کاملا رایگان است.